Linijos
Finansuojami projektai
„E-kultūros“ platforma (vieningas suskaitmeninto ir skaitmeninio kultūros ir audiovizualinio turinio, elektroninių paslaugų ir sklaidos portalas)

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos (NextGenerationEU) ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis. Vertė – 23,8 mln. Eur.

Projekto tikslas. Didinti kultūros prieinamumą ir pakartotinį naudojimą, sukuriant bendrą kultūros įstaigų skaitmeninių duomenų platformą, diegiant integralius organizacinius ir technologinius sprendimus.

Pagrindinė problema – žemas kultūros skaitmenizacijos lygis ir nepakankamas ar nepatrauklus skaitmeninio / skaitmeninto kultūros turinio prieinamumas.

Problema ir ją lemiantys veiksniai skirstomi į kelis blokus:

neužtikrintas kokybiškų, profesionalių, įvairių kultūros paslaugų tolygus prieinamumas riboja gyventojų įtrauktį į kultūrinį gyvenimą, kultūros turinio raiškos formos ir sklaidos priemonės neatitinka individualių vartotojų bei socialinių grupių poreikių ir lūkesčių;
kultūros įstaigų informacinių sistemų ir duomenų bazių techninių galimybių ribotumas, jų organizacinio, techninio ir semantinio sąveikumo trūkumas, duomenų fragmentacija, ribota prieiga prie informacijos ir duomenų rinkinių, siūlomų el. paslaugų nesuderinamumas ir dubliavimas;
nepakankamos kultūros išteklių valdytojų žinios, kompetencijos ir įgūdžiai, dirbant su autorių teisėms ir gretutinėms teisėms atstovaujančiomis kolektyvinio administravimo asociacijomis dėl kultūros išteklių publikavimo elektroninėje erdvėje ir (per)panaudojimo;
prieigos ribotumas, skaitmeninių sprendimų ir pritaikyto turinio trūkumas negalią turintiems asmenims;
nėra į tikslines grupes (pavyzdžiui, į vaikus, vyresnio amžiaus žmones (65 m. ir vyresni) orientuoto ir diferencijuoto inovatyvaus kultūros turinio (produktų);
senstant technologijoms kyla grėsmė, kad turima informacija gali būti prarasta arba tapti nenuskaitoma ir nebeprieinama vartotojui.
Projektas įgyvendinamas

2023 m. spalio 5 d. – 2026 m. balandžio 30 d.

Projekto veiklos ir poveiklės

Patrauklios vartotojo sąsajos sukūrimas iš dalies konsoliduotai vykdant projektų programą.
„E-kultūros“ platformos sukūrimas – bendro suskaitmeninto ir skaitmeninio kultūros ir audiovizualinio turinio, elektroninių paslaugų ir sklaidos portalo sukūrimas.
Informacinių sistemų / duomenų bazių atnaujinimas ir duomenų sąsajumo užtikrinimas iš dalies konsoliduotai vykdant projektų programą.
Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos modernizavimas.
Informacinės sistemos E-kinas
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Mokslo centro Muzikinio folkloro archyvo modernizavimas.
Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos modernizavimas.
Lietuvos nacionalinio kultūros centro informacinės sistemos modernizavimas.
Elektroninio archyvo informacinės sistemos modernizavimas.
Investicijų projekto rengimas.
Šiuolaikinių technologijų diegimas iš dalies konsoliduotai vykdant projektų programą.
Turinio parengimas ir įkėlimas į „E-kultūros“ platformą (planuojami veiksmai: Europeana formato Data Model taikymo plėtra ir mokymai; dirbtinio intelekto sprendimų paieška ir jo panaudojimas; kultūros turinio atranka; audiovizualinio turinio paieška ir pakartotinio naudojimo skatinimas; kuruoto turinio modelio ir jį atitinkančio turinio rengimas; elektroninių kultūros objektų naudojimo teisinių ribojimų analizė ir jų sprendimas).
„E-kultūros“ komunikacija.
Projekto komunikacijos ir visuomenės informavimo kampanija (planuojami veiksmai: platformos „E-kultūra“ ir jos paslaugų pristatymas atsižvelgiant į skirtingus vartotojų segmentus; visuomenės supažindinimas su kultūrinio turinio įvairove ir panaudojimo galimybėmis; kultūrinio turinio naudojimo švietimo, turizmo, kultūrinių industrijų, verslo srityse skatinimas ir kt.).
Kultūros turinio skaitmeninimas.
Kultūros turinio skaitmeninimas siekiant kurti šiuolaikinio vartotojo poreikius atitinkančius produktus ir paslaugas.
Planuojami rezultatai ir rodikliai

Sukurtas vieningas suskaitmeninto ir skaitmeninio kultūros turinio, elektroninių paslaugų ir sklaidos portalas.
Kultūros įstaigų informacinės sistemos / duomenų bazės (iš viso – šešios), pritaikytos darbui su „E-kultūra“
Sukurti šiuolaikinėmis technologijomis paremti ir vartotojui patrauklūs produktai ir el. paslaugos.
Padidėjusi suskaitmeninto kultūros turinio dalis.
Įgyvendinta komunikacijos strategija. 
Pasirašyta ir įgyvendinta daugiau nei 12 sutarčių (susitarimų) su skaitmeninių ir suskaitmenintų kultūros išteklių savininkais dėl išteklių atvėrimo ir prieinamumo vartotojams.
3D formatu suskaitmeninta 50 paminklo statusą turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų (statinių).
Naujų ir patobulintų viešųjų skaitmeninių paslaugų, produktų ir procesų naudotojų skaičius viršys 100 000 (bus fiksuojama 2026 m. gruodžio 31 d.).
Projekto vykdytojas
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Projekto partneriai

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Lietuvos audiosensorinė biblioteka, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lietuvos Respublikos Valstybinė kultūros paveldo komisija, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas, Lietuvos šokio informacijos centras, Nacionalinis Kauno dramos teatras, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, VšĮ „Meno avilys“, Šiuolaikinio meno centras, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Koncertinė įstaiga valstybinis choras „Vilnius“, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Lietuvos jūrų muziejus.

Atsakingas asmuo

Aidas Sinkevičius, projekto „E-kultūros“ platforma (vieningas suskaitmeninto ir skaitmeninio kultūros ir audiovizualinio turinio, elektroninių paslaugų ir sklaidos portalas)“ vadovas, el. p. aidas.sinkevicius@lnb.lt

LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJAUS I-OS EKSPOZICINĖS SALĖS AKTUALIZAVIMAS IR ĮVEIKLINIMAS

Projekto pavadinimas: LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJAUS I-OS EKSPOZICINĖS SALĖS AKTUALIZAVIMAS IR ĮVEIKLINIMAS
Projekto Nr.: 06 006-K-0036
Bendra projekto vertė: 260177.02 EUR

Skirtas finansavimas: 204238.96 EUR (Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2023 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. ĮV-1017 „Dėl finansavimo skyrimo“ skirta 2021‒2027 metų Europos Sąjungos (toliau – ES) fondų ir (arba) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (toliau – EGADP) lėšų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų).

Lietuvos jūrų muziejaus indėlis: 55938.06 EUR

Projekto trukmė: 15 mėn.

Projekto tikslas: Skatinti domėjimąsi jūriniais Lietuvos istorijos aspektais bei susiformavusiu savitumu, aktualizuoti praeities pamokas dabartyje, kuriant tinkamą erdvę lankytojo pažinimui ir įsitraukimui per diskusiją, nuomonės reiškimą bei asmeninį patyrimą.

Naujai kuriamos ekspozicijos „Jūros ir Lietuva: 793 – 1918 m.“ tikslas – skatinti domėjimąsi jūriniais Lietuvos istorijos aspektais bei susiformavusiu savitumu, aktualizuoti praeities pamokas dabartyje, kuriant tinkamą erdvę pažinimui, įsitraukimui per diskusiją, nuomonės reiškimą bei asmeninį patyrimą. Ekspozicijos uždaviniai:
1. įprasminti ir atspindėti jūrinius Lietuvos istorijos epizodus iki jūrinės valstybės sampratos, pasakojant konkrečius siužetus iš kiekvieno laikotarpio, leidžiančias perteikti žmogaus, visuomenės ir valstybės santykį; 
2. skatinti susidomėjimą Lietuvos jūriniais praeities aspektais, atskleidžiant detales, kurios gali įkvėpti jūrinės bendruomenės narį bei nuo jūros nutolusį pilietį ar muziejuje besisvečiuojantį žmogų. Padėti susikurti bei gilinti savo santykį su Lietuvos jūrine valstybe; 
3. kalbėti apie valstybės ir pavienių individų santykio su jūromis raidą bei konkrečiame laikotarpyje vykstančius pokyčius, juos aiškinti platesniame praeities kontekste, kad geriau būtų suprastas dabarties ir prognozuojamas ateities Lietuvos valstybės jūriškumas; 
4. gilinti jūrinės kultūros supratimą ir pažinimą, keliant klausimus apie jos ribas, kaitą ir ją veikiančias įtakas, dilemas bei prieštaras; 
5. keisti lankytojų suvokimą apie jūriškumą ir santykį su juo, suteikiant žinių, nuostatų, įrankių ir įkvėpimo mąstymui apie tai, kokia buvo, kokia galėjo būti, kokia tapo ir kuo galėtų virsti jūrinė valstybė Lietuvoje, kokios patirtys tampa kliūtimi ir kokios galimybėmis, kokiu būdu įmanoma prisidėti prie pokyčių inicijavimo ir įgyvendinimo bei įsitraukti į procesus;
6. pristatyti pačias ekspozicijos patalpas kaip paveldo objektą – išnaudojant, bet neužgožiant ir nežalojant jos architektūros bei medžiagiškumo; 
7. kurti atvirą ir įtraukiančią ekspoziciją, kurioje lankytojai būtų skatinami palikti ir pasidalinti savo jūrinės Lietuvos valstybės praeities vizijomis, įžvalgomis ir klausimais, kartu leidžiant patirti, jog jūrinės valstybės ateities kūrime laukiamas ir svarbus kiekvieno asmens indėlis.

Lietuvos jūrų muziejaus I-osios laivybos ekspozicijos salės misija – įkvėpti mąstyti apie Lietuvos ryšius su jūromis praeityje, dabartyje ir ateityje, skatinti norą patirti, tyrinėti, suvokti ir sąmoningai prisidėti prie nuolatinio jūrinės valstybės kūrimo. Šios misijos įgyvendinimui kuriama vizija, paremta konceptualaus turinio išreiškimu dizaino priemonėmis. Naujoji ekspozicija prisidės prie Lietuvos pažangos strategijos „Lietuva 2030“ įgyvendinimo, kadangi ekspozicija prisidės prie sąlygų formuotis kūrybingai, atsakingai ir atvirai asmenybei.

 

Jaunimas grįžta į gamtą – įsitraukite, prisijunkite, įgalinkite

Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centras kartu su penkiais partneriais iš Lietuvos ir užsienio įgyvendina projektą „Jaunimas grįžta į gamtą – įsitraukite, prisijunkite, įgalinkite “, projekto Nr. 2022-2-BG01-KA220-YOU-000098776).

Projektas įgyvendinamas pagal programos „Erasmus+“ 2 pagrindinį veiksmą – Bendradarbiavimo partnerystė. Bendra projekto vertė – 250 000 Eur. Lietuvos jūrų muziejui numatytas finansavimas sudaro 36 942 EUR. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 30 mėn. nuo 2023 m. gegužės 1 d. iki 2025 m. lapkričio 1 d.
Projekto tikslas – sudaryti sąlygas mažiau galimybių turinčiam jaunimui grįžti į gamtą per aplinką tausojančias veiklas lauke.   
Projekto iniciatorius ir pagrindinis partneris – Paint and Quarter Horse Foundation Bulgaria (Bulgarija). 

Projekto partneriai be Lietuvos jūrų muziejaus:
Associazione Sportiva Dilettantistica Trekkify (Italija), www.trekkify.it;
Equilibre MTÜ (Estija), www.equilibre.ee;
O.A.ZA. – ODRŽIVA ALTERNATIVA ZAJEDNICI (Kroatija), www.oazainfo.hr;
Quality Education in Europe for Sustainable Social Transformation (Belgija), www.quest-eu.org.

BUSTA projektas

Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centras kartu su penkiais partneriais iš Lietuvos ir užsienio įgyvendina inovatyvaus mokymo projektą „Mokinių gebėjimų ugdymas bendradarbiaujant su terapiniais gyvūnais“

Projektas įgyvendinamas pagal programos „Erasmus+“ 2 pagrindinį veiksmą – Bendradarbiavimo partnerystė. Bendra projekto vertė – 175 207,20 EUR. Lietuvos jūrų muziejui numatytas finansavimas sudaro 34 544,00 EUR. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2022-02-28 – 2024-02-27.
Projekto tikslas – vystyti vaikų gebėjimus ir plėsti kompetencijas bendradarbiaujant su terapiniais gyvūnais.

Projektu siekiama priartinti gyvūnų terapijoje naudojamus metodus prie mokymo įstaigų vykdomų programų, atskleisti vaikų gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti, vykdyti komandines veiklas. Projekto veiklomis siekiama plėsti vaikų, kuriems sunkiau sekasi reikšti nuomonę bei trūksta drąsos, kompetencijas, bei vykdyti įtraukųjį mokymą ir inkliuzinį procesą. 
Projekte dalyvauja šeši tikrieji nariai ir vienas asocijuotas partneris. Pagrindinis šio projekto pareiškėjas ir vadovas yra Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centras, kuris veiklas vykdys kartu su Klaipėdos Marijos Montessori mokykla-darželiu. Partneriai iš Belgijos – Europos paslaugų teikėjų žmonėms su negalia asociacija bei Briuselio lauko mokykla, jų asocijuotas partneris Dyadis bei Bulgarijos partneriai: Demokratinio mokymo bendruomenė ir Hipoterapijos fondas. Lietuvoje įtraukios veiklos vyks per delfino pažinimą, Belgijoje – šuns, o Bulgarijoje – žirgo. 
Projekto Nr. 2021-1-LT01-KA220-SCH-000034363

Sėkminga vaikų ir suaugusių, turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų, psichologinė ir sensorinė reabilitacija

Lietuvos jūrų muziejus drauge su partneriais – VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centru, Latvijos socialinio rūpybos centru „Kuržemė“  bei Liepojos ligonine „Priejūras“ 2019 m. pradeda įgyvendinti projektą „Sėkminga vaikų ir suaugusių, turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų, psichologinė ir sensorinė reabilitacija“ Nr. LLI-336.
Projektas įgyvendinamas pagal 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programą. Bendra projekto vertė – 651 176,32 EUR, iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 553 499,87 EUR. Muziejui numatytas finansavimas sudaro 113 051,87 EUR.   

Šio projekto tikslas – pagerinti psichosocialinės ir sensorinės integracijos reabilitacijos paslaugų prieinamumą ir efektyvumą Lietuvos ir Latvijos pasienio regione. Įgyvendinant projektą bus sukurta nauja sensorinės integracijos metodika ir instrumentas abiem šalims. Siekiant kelti specialistų kvalifikaciją bus suorganizuoti 8 mokymai. 

Taip pat projektų partnerių įstaigose per dvejus metus bus įrengti multisensorinės integracijos kambariai vaikams ir suaugusiems, įdiegtos inovatyvios reabilitacijos paslaugos, įsigyta naujausia reabilitacijos įranga ir priemonės. Projekto metu apmokyti partnerių institucijų specialistai naujai įrengtuose sensorinės integracijos kambariuose naują metodiką išbandys su 2023 pacientais – vaikais ir suaugusiais, sergančiais psichikos ir elgesio sutrikimo ligomis. Planuojama, kad kasmet šiomis paslaugomis naudosis daugiau nei 2000 pacientų Lietuvoje ir Latvijoje.
Už pateiktą informaciją yra visiškai atsakingas Muziejus ir ši informacija jokiu būdu negali būti naudojama Europos Sąjungos nuomonei reikšti.
www.latlit.eu, www.europa.eu

Baltic Museums: Love IT!

Lietuvos jūrų muziejus drauge su partneriais iš Lenkijos, Danijos, Švedijos ir Vokietijos muziejų, turizmo objektų, informacinių technologijų kūrėjų bei tyrimų institucijų susibūrė projekte „Baltic Museums: Love IT!“, kad sukurtų naują IT technologijų produktą tvariam gamtos ir kultūros paveldo turizmo objektų pažinimui ir vystymui.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis įgyvendinant Interreg Pietų Baltijos regiono programos veiklas.

Projekto tikslas – sukurti naują IT technologijų produktą turizmo objektuose – programėlę-turinį, kurią lankytojai galės valdyti savo įrenginiuose (BYOD – bring your own device). Naujasis produktas leis praplėsti, papildyti muziejuose patiriamus lankytojų įspūdžius, pritaikant žaidybines, multimedijos, virtualios realybės technologijas. Vadovaujantis projekto partneris – Šcecino universitetas (Lenkija), partneriai: Štralzundo universitetas (Vokietija), Gdynios akvariumas (Lenkija), Gdynios Experimentariumas (Lenkija), Bornholmo gamtos pažinimo centras (Danija), Malmės muziejus (Švedija), Tarptautinės pramonės plėtros fondas „Netcamp“ (Šcecinas, Lenkija), Suaugusiųju mokymo centras „Business Academy“ (Greiswaldas, Vokietija). Projekto trukmė: 2017–2020 m. Projekto biudžetas: 1.484.375 EUR.

Įveikiant kliūtis vaikų reabilitacijoje: nuo korekcijos link inkliuzinio bendradarbiavimo

Įveikiant kliūtis vaikų reabilitacijoje: nuo korekcijos link inkliuzinio bendradarbiavimo.
Lietuvos jūrų muziejus kartu su Klaipėdos universitetu įgyvendina projektą, kuriuo siekiama prisidėti gerinant medicinos, švietimo ir socialinių paslaugų, skirtų šeimoms, auginančioms vaiką su negalia,  kokybę.

Projekto metu rengiami tiksliniai konsultaciniai seminarai tėveliams bei specialistams, pažinimo šventė vaikams, įrengta psichomotorinių problemų diagnostikos ir psichosocialinės reabilitacijos tyrimų laboratorija, veiklų kabinetai. 

ES parama Lietuvos jūrų muziejaus veikloms projekte 142 412,40 EUR.
Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos. Programos interneto svetainė https://ec.europa.eu/info/index_en 
Už šio pranešimo  turinį atsako tik Lietuvos jūrų muziejus ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos poziciją.

Tarpsieninis bendradarbiavimas

Siekiant plėtoti kultūrinį turizmą pasienio regione, Lietuvos jūrų muziejuje įgyvendintas projektas, kurio metu sutvarkytos istorinės Nerijos forto patalpos, įrengtas keltuvas judėjimo negalią turintiems lankytojams, sukurti du turistiniai maršrutai keliaujantiems po regioną: istorinis ir biologinis.

Lietuvos jūrų muziejui skirtas finansavimas 398 020,83 EUR.
Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos. Programos interneto svetainė https://ec.europa.eu/info/index_en  
Už šio pranešimo  turinį atsako tik Lietuvos jūrų muziejus ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos poziciją.

Marinistinio paveldo pritaikymas kultūros tinklaveikoje turizmo plėtrai

Plėtojant kultūrinį turizmą pasienio regione, Lietuvos jūrų muziejuje vykdomas projektas, kurio metu lankymui ruošiamos VŽT „Dubingiai“ patalpos,  įrengiama marinistinė – etnografinė vaikų žaidimo aikštelė greta pajūrio žvejo sodybos, kuriami turistiniai maršrutai.

Lietuvos jūrų muziejaus biudžetas projekte 206 812,93 EUR.
Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos. Programos interneto svetainė https://ec.europa.eu/info/index_en   
Už šio pranešimo  turinį atsako tik Lietuvos jūrų muziejus ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos poziciją.