Sūduvis – kultūros medžiotojas

Laivas M52 „Sūduvis“ buvo perduotas Lietuvos kariuomenės Karinėms jūrų pajėgoms 1999 m. Jis dovanotas Vokietijos, kurios jūrų pajėgose buvo pakrikštytas M1071 „Koblenz“ vardu ir naudojamas nuo 1958 m. 2021 m. laivas baigė tarnybą ir buvo perduotas Lietuvos jūrų muziejui, kuris šį eksponatą atveria visuomenei, pritaikant muziejinei ir edukacinei veiklai. Lietuvos jūrų muziejus siekia pristatyti laivo istoriją, misiją ir svarbą Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų tarnyboje.

Laivas pastatytas Vakarų Vokietijoje buvusioje Brėmeno Burmesterio laivų statykloje 1956–1958 m. Vokietijos kariniam laivynui (vok. Bundesmarine). Jam suteiktas M1071 „Koblenz“ vardas. Pradėtas naudoti 1958 m., jis priklauso „Lindau“ minų traluotojų klasei, kurio paskirtis – minų paieška, identifikavimas ir sunaikinimas. 1978–1979 m. laivas modernizuotas iš minų traluotojo į minų paieškos laivą.

Įdomu ir vertinga tai, kad M52 „Sūduvis“ korpusas yra iš braziliško ąžuolo, dekoruotas raudonmedžiu, o deniai – iš natūralaus tikmedžio. Įrenginiai laive pagaminti iš nemagnetinio metalo. 

M52 „Sūduvis“ Lietuvos karinėse jūrų pajėgose tarnavo nuo 1999 m. birželio 22 d. Vokietija padovanojo jį Lietuvai, kaip valstybei siekiančiai integruotis į tarptautinę bendruomenę ir stiprinti karinį laivyną. Karinių jūrų pajėgų laivo M52 „Sūduvis“ krikšto miestu tapo Vilkaviškis, vienas senųjų Sūduvos miestų Karinės jūrų pajėgos tradiciškai laivus vadina istorinių Lietuvos kraštų vardais: „Žemaitis“, „Dzūkas“, „Aukštaitis“, „Sėlis“, „Jotvingis“, „Skalvis“, „Kuršis“ ir „Sūduvis“.

Lietuvos karinėse jūrų pajėgose M52 „Sūduvis“ tarnavo 22 metus: dalyvavo NATO projektuose, daugelyje tarptautinių ir nacionalinių pratybų bei operacijų. 2021 m. Karinėse jūrų pajėgose laivas „išleistas į atsargą“. Iš viso laivo tarnyba truko 63 metus. Visą laikotarpį laivas buvo eksploatuojamas pagal paskirtį, todėl išlaikė veikiančią autentišką įrangą ir tuo požiūriu yra unikalus Lietuvos jūrinio paveldo objektas.

Trikampėliai
Galerija